Wymiana zamka w spodniach. KURS ŁATWEGO SZYCIA NA MASZYNIE cz. II

Prosta wymiana zamka w spodniach jeansowych

W drugiej lekcji szycia na maszynie postaram się Wam zaprezentować jak wygląda wymiana zamka w spodniach . Zapraszam do obejrzenia filmu, na którym prezentuję całą wymianę. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis.

Przygotuj do tego zabiegu zamek o takiej samej długości i oczywiście metalowy jak zepsuty w odzieży, coś ostrego do wyprucia starego i załóż do maszyny grubszą igłę np. rozmiar 80 i najważniejsze nici, które doskonale wtopią się w odcień koloru spodni.

 • Ostrym narzędziem podpruj miejsce w pasku gdzie początek listwy zamka się w nim czyli chowa. Pamiętaj ,że nie więcej jak jej szerokość czyli około 1-1,5 cm. To jest ta część gdzie nabity jest guzik
 • Teraz wyprujemy nitkę przeszytą po rozporku prostopadle do paska części spodniej, która łączy również listwę naszego rozporka.
 • Wierzch listwy rozporka stebnowany jest przeważnie podwójnie mocną nicią i tego nie ruszamy!!! To jest ta część gdzie w pasku zrobiona jest dziurka na guzik.
 • Gdy odchylisz tą część zobaczysz listwę suwaka która jest przyszyta obok ściegu podwójnego i tą właśnie nitkę musisz wypruć. Zdarza się, że listwa może być doszyta podwójnym stebnowaniem, więc pozbycie się nitek będzie trochę trwało.
 • Teraz wykonaj podobną czynność jak w punkcie 1, czyli na około 1-1.5 cm nadpruj pasek spodni i wyciągnij stary zamek.
 • Najtrudniej jest zawsze przy końcu rozporka czyli na dole, są tam rygielki. To wzmocnienie rozporka aby przy zakładaniu czy ściąganiu spodni chroniły nas przed rozerwaniem zamka. Wyprucie ich spowoduje, że spodnia listwa rozporka z dolną listwą odzieli się a tym samym z łatwością wyciągniesz zepsuty zamek. Może się zdarzyć, że koniec taśmy zamka jest przeszyty dłużej niż listwa rozporka. Wtedy nie pruj tylko utnij w bezpiecznym miejscu.
 • Jeżeli nie poradzisz sobie bez szpilek w kolejnej czynności spokojnie możesz je wykorzystać.
 • Wsuń taśmę nowego zamka do otworu w pasku, ułóż na listwie spodniej i połącz z wierzchem rozporka pomóż sobie szpilkami a potem przeszyj na maszynie. Pamiętaj aby zabezpieczyć taśmę wpuszczoną do paska. Zrób to powoli aby nie złamać igły i przejedź na maszynie dwa razy.
 • Zapnij zamek i szpilkami przypnij taśmę suwaka do górnej części rozporka, nie zapomnij włożyć taśmy zamka do nadprutego miejsca w pasku (część przy dziurce) . Teraz się przekonasz dlaczego proponowałam nitkę która zleje się z tkaniną.
 • Wkładając pod stopkę część do przeszycia rozchyl spodnią listwę rozporka i przeszyj wzdłuż listwy zamka nie zapominając zabezpieczyć otworu w pasku.
 • A teraz gdy zamek jest wszyty wzmocnij obie listwy rozporka po starych śladach rygielków. Możesz to zrobić wąskim i drobnym zygzakiem. Wiem jak gruba jest ta część, więc przeszyj kilkakrotnie to miejsce prostym ściegiem. W ten sposób nie złamiesz igły, albo płytki ściegowej w maszynie.
 • Mam ogromną nadzieję, że jesteście z siebie bardzo dumni!!! Tak trudny by się wydawał proces został przez Was wykonany, można nadal chodzić w spodniach które lubimy i możemy pomóc sąsiadom w tak drobnej rzeczy.

Przygotuj się do kolejnego odcinka

Zaprezentuję w nim to co jest moją główną ideą, czyli zadbamy sami w naszych domach o matkę ziemię i zrobimy worek i torbę w jednym na warzywa, chleb i inne produkty które w sklepach są pakowane w foliaki. Poszukaj w domu starej koszuli lub niepotrzebnej poszewki na poduszkę, a poczujesz jak ludzie wokół Ciebie zaczną czynić to samo :o)